Noortele keskenduvad Rootsi ja Balti riikide koostööfondid kohtusid esmakordselt Stockholmis

Eile, 1. oktoobril toimus Eesti suursaatkonnas Stockholmis Rootsi ja Balti riikide kahepoolsete koostööfondide esimene kohtumine. Üritus tõi kokku Rootsi-Eesti, Rootsi-Läti ja Rootsi-Leedu koostööfondide...

Noortele keskenduvad Rootsi ja Balti riikide koostööfondid kohtusid esmakordselt Stockholmis

Eile, 1. oktoobril toimus Eesti suursaatkonnas Stockholmis Rootsi ja Balti riikide kahepoolsete koostööfondide esimene kohtumine. Üritus tõi kokku Rootsi-Eesti, Rootsi-Läti ja Rootsi-Leedu koostööfondide juhatuse liikmed.

Kohtumise avas Eesti suursaadikuks Rootsis määratud Margus Kolga, kes avaldas tänu Rootsi valitsusele koostööfondide ellukutsumise eest. „See on uus etapp meie riikide vahelises koostöös ning toetab uute algatuste loomist. Põhirõhk on noortel ja peamised valdkonnad on ühiskondlikud teemad, kultuur ja majandus. Samuti aitab fond kaasa eesti keele ja kultuuri arendamisele Rootsis ja vastupidi,“ sõnas Kolga.

Sõltumatu sihtasutusena loodud Rootsi-Eesti koostööfondi peamine eesmärk on arendada kahe riigi koostööd ühiskondlikel, majandus- ja kultuuriteemadel. Rõhk on kontaktide soodustamisel noorte vahel, et toetada loomingulisust, uuenduslikkust ja uute algatuste loomist. Fondi ülesannete sekka kuulub ka riikide nähtavuse suurendamine mõlema rahva seas.

Fondide loomise idee kuulutas 2018. aasta mais Stockholmis toimunud Balti päeva raames välja Rootsi toonane välisminister Margot Wallström. Tegemist on Rootsi valitsuse kingitusega kolme Balti riigi iseseisvuse 100. juubeliaasta puhul. Kahepoolne Rootsi-Eesti koostööfond loodi Rootsi valitsuse otsusega mullu detsembris ning Rootsi riik paigutas sellesse 10 miljonit Rootsi krooni (veidi alla 1 miljoni euro). Võimalus fondi panustada on ka Eesti riigil, samuti ettevõtetel ja üksikisikutel. Projektide rahastamiseks kasutatakse investeeritud algkapitalist tekkivat tulu ja lisanduvaid panuseid. Fondi tegevus peaks täielikult käivituma 2020. aasta jooksul.

Eesti poolt on koostööfondi juhatuse liikmed Hendrik Voll, Jaan Manitski, Kristi Liiva ning Maris Lauri. Rootsi poolt osalevad juhatuse töös endine rahandusminister Pär Nuder, Rootsi kultuurinõukogu juht Heli Hirsch, Oriflame’i tegevjuht Magnus Brännström ning Östergötlandi endine maavanem ja Lulea Tehnikaülikooli nõukogu liige Elisabeth Nilsson.

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
637 7627 / 5194 7045
[email protected]