Ühendkuningriigi õhuväelased asusid valvama Balti riikide õhuruumi

Täna andsid Ämaris lennubaasis peetud tseremoonial Saksamaa õhuväelased Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi turvamise üle Suurbritannia õhuväelastele.Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem andis Saksa õhuväelastele üle Balti õhuturbemissiooni medalid ja tänas neid Eesti ja teiste Balti riikide õhuruumi turvamise eest. Samuti tervitas ta Suurbritannia õhuväelasi, kellel seisab ees neljakuune teenistus Eestis. „Alliansi liikmesriikide osalemine erinevatel NATO missioonidel ja operatsioonidel, nagu seda on ka Balti õhuturve, näitab, et nende poolt võetud kohustused nii alliansi kui teiste liikmesriikide ees, ei ole vaid allkiri paberil,“ ütles kindralmajor Herem. Kindralmajor Herem lisas, et Balti õhuturbe lennukite kohalolu ja lendamised on nähtav ja kuuldav NATO kohalolu Eestis ning lahingugrupiga kombineerituna moodustavad nad usutava kaitse- ja heidutushoiaku. „Kui meie kaitseplaanid on kodanikele pigem abstraktne retoorika, siis reaalsete üksuste lähetamine operatsioonidele on see, mis veenab nii meie kodanikke siin, kui ka lähetajariikide kodanike kodus.“ Ämarisse saabunud lennusalk kuulub kuningliku õhuväe 121. ekspeditsiooniüksuse koosseisu ja õhuturvet hakkavad nad tagama hävitajatega Eurofighter Typhoon. Tseremoonial osalesid president Arnold Rüütel, Saksamaa kaitseministri parlamentaarne riigisekretär Thomas Silberhorn, rahvusvahelise õhuoperatsioonide keskuse ülem kindralleitnant Klaus Habersetzer, Suurbritannia õhuväe üksuse 11. grupi ülem kindralmajor Ian Duguid ja kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem. Põhja-Atlandi nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks. NATO õhuturbe teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus, kus täna võtsid Poola õhuväelt valvekorra üle Ungari lennusalk nelja hävitajaga JAS-39 Gripen ja Hispaania üksus viie hävitajaga F-18.

Ühendkuningriigi õhuväelased asusid valvama Balti riikide õhuruumi

Täna andsid Ämaris lennubaasis peetud tseremoonial Saksamaa õhuväelased Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi turvamise üle Suurbritannia õhuväelastele.

Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem andis Saksa õhuväelastele üle Balti õhuturbemissiooni medalid ja tänas neid Eesti ja teiste Balti riikide õhuruumi turvamise eest. Samuti tervitas ta Suurbritannia õhuväelasi, kellel seisab ees neljakuune teenistus Eestis.

„Alliansi liikmesriikide osalemine erinevatel NATO missioonidel ja operatsioonidel, nagu seda on ka Balti õhuturve, näitab, et nende poolt võetud kohustused nii alliansi kui teiste liikmesriikide ees, ei ole vaid allkiri paberil,“ ütles kindralmajor Herem. Kindralmajor Herem lisas, et Balti õhuturbe lennukite kohalolu ja lendamised on nähtav ja kuuldav NATO kohalolu Eestis ning lahingugrupiga kombineerituna moodustavad nad usutava kaitse- ja heidutushoiaku. „Kui meie kaitseplaanid on kodanikele pigem abstraktne retoorika, siis reaalsete üksuste lähetamine operatsioonidele on see, mis veenab nii meie kodanikke siin, kui ka lähetajariikide kodanike kodus.“

Ämarisse saabunud lennusalk kuulub kuningliku õhuväe 121. ekspeditsiooniüksuse koosseisu ja õhuturvet hakkavad nad tagama hävitajatega Eurofighter Typhoon.

Tseremoonial osalesid president Arnold Rüütel, Saksamaa kaitseministri parlamentaarne riigisekretär Thomas Silberhorn, rahvusvahelise õhuoperatsioonide keskuse ülem kindralleitnant Klaus Habersetzer, Suurbritannia õhuväe üksuse 11. grupi ülem kindralmajor Ian Duguid ja kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.

Põhja-Atlandi nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.

NATO õhuturbe teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus, kus täna võtsid Poola õhuväelt valvekorra üle Ungari lennusalk nelja hävitajaga JAS-39 Gripen ja Hispaania üksus viie hävitajaga F-18.